MILOŠ DOLEŽAL
............. * 1. července 1970, Háj u Ledče nad Sázavou
Básník, prozaik a publicista původem z Vysočiny, vyrůstal na statku v Horní Pasece. Je prasynovcem Bohumila Buriana (1904–1958), regionálního historika a mecenáše kultury ve Velkém Meziříčí, který za války a v padesátých letech podporoval básníky Jakuba Demla, Jana Zahradníčka a Jana Dokulila. Po gymnáziu v Ledči nad Sázavou studoval Doležal v Praze na Fakultě sociálních věd UK, kde na katedře tisku a nakladatelství obhájil diplomovou práci Číhošťský zázrak: osud kněze P. Josefa Toufara a ohlasy v tisku a literatuře. Poté vystřídal řadu zaměstnání, působil jako redaktor časopisu, divadelní a rozhlasový dramaturg, ale krátce také také jako hlídač azylového domu nebo plakátovač.
Publikovat začal na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Dlouhodobě přispívá kulturní publicistikou a poezií do mnoha deníků a časopisů (např. Perspektivy, Souvislosti, Katolický týdeník, Respekt, Revolver revue, Host ad.). Básně a fejetony mu také vycházejí v polských literárních revuích. Napsal několik divadelních her, je autorem řady knih, rozhlasových pořadů a dokumentů z období války a komunistického teroru 50. let.
Ústředním tématem poezie Miloše Doležala je lidská smrtelnost. Smrt člověka je zobrazovaná se strohou fakticitou, někdy až morbiditou. Plní roli novodobého mementa mori umocněného silnou jazykovou expresivitou. Vedle lineární časovosti básní od narození do smrti člověka staví autor cyklický čas přírody a jejích proměn během roku. Doležalova poezie preferuje venkovský prostor, který má v tomto případě konkrétní lokalizaci v jeho rodné Vysočině. Vydal básnické sbírky Podivice (1995), bibliofilsky soubor básní Kamení (1995), sbírky Obec (1996), Les (1998), Čas dýmu (2003), Sansepolcro (2004), Ezechiel v kopřivách (2014), Maso se stává slovem (2021), Jana bude brzy sbírat lipový květ (2022) a výbor z poezie z let 1995-2022 Trnem rejnoka (2023).
Účinkují: Hana Tomáš Briešťanská, Pavel Čeněk Vaculík, Michal Bumbálek, Lukáš Rieger
Úvodní slovo: Miloš Doležal (za nepřítomného četl M. Bumbálek)
Film: Petr Baran a Kristýna Brázdová
Hudební doprovod: Dada Klementová
Průhled na smrtnou neděli
kuchyň, stůl, v máku stařečkovy brýle
dumná svítání suchý vítr
od stolu v tomto čase
ještě vidět k hřbitovu
čouzeného dýmem z křapčí
tolik zakopaných modrých očí
tolik pat, vesmírů a mozolů
vedle sebe leží i dva stálí rváči
z jejich pěstí ušité jsou boty andělů
kuchyň, stůl, k polívce
v krápání hrobař Půrek začal kopat jámu
nezvonili! padla Balaamova oslice
který zase... komu?